Prezydent m.st. Warszawy ostrzega, że w piątek, 24 maja od godz. 12.00 i w sobotę, 25 maja do godz. 12.00, zgodnie z informacją przekazaną przez IMGW, nad Warszawą i Mazowszem przewidywane są intensywne opady deszczu.

Silnym opadom deszczu, sięgającym 50-60 mm, mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne i lokalne podtopienia. Zwracamy się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności, przede wszystkim do mieszkańców m.st. Warszawy, oraz o informowanie odpowiednich służb, tj. straży pożarnej lub straży miejskiej, o zdarzeniach niosących za sobą zagrożenie mienia, zdrowia i życia mieszkańców stolicy.

Zespół Zarządzania Kryzysowego, zwołany w dniu 24 maja, zadecydował o realizacji następujących działań: natychmiastowego przeglądu przez MPWiK SA infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, bieżącego monitorowania przez Straż Miejska m.st. Warszawy stanu wód małych ciekow wodnych (Potok Służewiecki, rzeka Długa, zlewnia kanału Wawerskiego) i natychmiastowym przekazaniu ostrzeżenia do kluczowych podmiotów: Lotnisko im. F. Chopina w Warszawie, Metro Warszawskie, AGP Metro S.C., MPWiK, RWE, PKP Energetyka, ZTM, ZOM, PKP PLK.

Zespół zwrócił się również (WZMiUW, RZGW, AGP Metro, PPL, PKP PLK, RWE, Dalia Warszawa, PGNiG Termika, MOZG, PKP Energetyka, Stadion Narodowy, burmistrzowie dzielnic) z prośbą o podjęcie pilnych działań, mających na celu ograniczenie skutków, spodziewanych w ciągu najbliższej doby intensywnych opadów atmosferycznych, w szczególności, w przypadku zarządzania ciekami wodnymi, sprawdzenia ich drożności.