„Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania” to wspólny program edukacyjny Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i ElektroEko skierowany do Mieszkańców stolicy.

W każdą sobotę w godzinach 10.00 - 14.00 na terenie wewnętrznego parkingu Centrum Kultury Wilanów przy ul. Przyczółkowej 27A (wjazd od ul. Ulubionej) można bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Akcja prowadzona jest we wszystkich Dzielnicach Miasta Stołecznego Warszawy.
Aktualne informacje znajdują się na stronie: www.elektrosmieci.pl

Organizatorami akcji są Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz ElektroEko - największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, powołana do życia przez największe firmy i organizacje zrzeszające producentów i importerów sprzętu AGD, RTV, IT i Oświetlenia.

Autoryzowany punkt zbierania elektrośmieci czynny 24h, 7 dni w tygodniu znajduje się na terenie elektrociepłowni Kawęczyn przy ul. Chełmżyńskiej 180.

Lista adresów punktów zbierania elektrośmieci dostępna jest na stronach www.elektrosmieci.pl i www.stolicaczystosci.pl. Zachęcamy również do korzystania
z bezpłatnych infolinii: ElektroEko 0 800 000 080 oraz Infolinii CZYSTOŚĆ Zarządu Oczyszczania Miasta - 0 800 800 117.

Elektrośmieci - materiały zaczerpnięte ze strony internetowej www.elektrosmieci.pl - podział na grupy:

1. Wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory.

2. Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi.

3. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, telefony oraz komórki.

4. Sprzęt RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęt hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne.

5. Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowawcze oraz żyrandole.

6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia, narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki.

7. Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe gry, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych, automaty na żetony.

8. Przyrządy medyczne: sprzęt do dializoterapii, radioterapii, badań kardiologicznych, wentylacji płuc, zamrażarki laboratoryjne, testery płodności i inne elektryczne urządzenia medyczne.

9. Przyrządy do kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne.

10. Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty.