Oddajemy hołd Powstańcom
Utworzono: środa, 02, sierpień 2017 13:40

GlazMieszkańcy Wilanowa uczcili pamięć o wybuchu Powstania Warszawskiego nie tylko podczas uroczystości, które miały miejsce w Kolegiacie św. Anny, na Cmentarzu Wilanowskim oraz w Powsinie, ale także składając kwiaty i znicze w trzech miejscach pamięci.

Pierwszym z nich jest głaz z tablicą upamiętniającą poległych w boju ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymałę” i kapitana Juliana Kozłowskiego „Cichego”
z Sadyby. To miejsce pamięci znajduje się tuż obok Cmentarza Wilanowskiego – od strony ul. Wiertniczej.

Treść napisów na obiekcie:
W DNIACH 15-21 SIERPNIA 1944 ROKU PRZEZ KORDON WOJSK NIEMIECKICH W KABATACH, URSYNOWIE I WILANOWIE PRZEBIJAŁY SIĘ Z LASÓW CHOJNOWSKICH ODDZIAŁY POWSTAŃCZE ARMII KRAJOWEJ W NOCNYM BOJU18/19 SIERPNIA W GRUPIE ODSIECZY „GRZYMAŁA” PRZEDARLI SIĘ NA SADYBĘ ŻOŁNIERZE KOMPANII K-1, K-2 I 0-2 PUŁKU AK „BASZTA”, GR. ART. „GRANAT”, KOMPANII „GUSTAW”, „KRAWIEC”, „LEGUN” I CKM BAT. OAZA
WŚRÓD POLEGŁYCH W WALCE ZGINĘLI D-CA ODSIECZY PPŁK MIECZYSŁAW SOKOŁOWSKI „GRZYMAŁA” I CICHOCIEMNY KPT. JULIAN KOZŁOWSKI „CICHY” Z SADYBY CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
TOWARZYSZE BRONI – WŁADZE I SPOŁECZEŃSTWO WILANOWA, 27 WRZEŚNIA 1998 R.

Drugi obiekt to mogiła powstańcza znajdująca się przy ul. Rzodkiewki, w rejonie Skarpy Ursynowskiej. Na jej terenie znajduje się głaz granitowy upamiętniający pięciu żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w walce dzień po wybuchu Powstania Warszawskiego, krzyż z rur metalowych oraz wierzba płacząca z metalowym krzyżem umieszczonym w dziupli. Z tyłu za ogrodzeniem ustawiona jest drewniana tablica z napisem i emblematem Bat. „Parasol”.

Rzodkiewki

Treść napisów na głazie:
NA TYM MIEJSCU DNIA 2 GO SIERPNIA 1944 R. ZGINĘLI W WALCE Z NIEMCAMI ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ Z GRUPY HARCERSKIEJ PARASOL LUDWIK MICHAŁOWSKI LAT 21 ANDRZEJ KLAWER LAT 21 I TRZEJ NIEROZPOZNANI ICH TOWARZYSZE

Trzecim miejscem pamięci jest tablica upamiętniająca śmierć Powstańców w parku wilanowskim. Tablica znajduje się na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, na północnym bastionie muru oporowego górnego tarasu ogrodowego. Upamiętnia ona polskich żołnierzy poległych w walkach już pierwszej powstańczej nocy oraz grupę powstańców zastrzelonych podczas egzekucji 18 sierpnia 1944 r.

Tablica park wilanowski fot. Monika Klimowicz 70

Fot: Monika Klimowicz

Treść napisów na tablicy:
PAMIĘCI 26 POWSTAŃCÓW WARSZAWY ROZSTRZELANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW W PARKU WILANOWSKIM 2 I 18 SIERPNIA 1944 R.

Copyright 2012. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja design-Joomla.pl Mapa strony